Sprzedaż na Allegro – jak zacząć?

Sprzedaż na Allegro – jak zacząć?

W kategoriach: Wskazówki i porady,
Tagi:

Biznes w branży e-commerce – sklep internetowy czy platforma sprzedażowa?

Planując wejście na rynek e-commerce wielu początkujących sprzedawców zadaje sobie pytanie: Lepszym rozwiązaniem dla mnie będzie stworzenie sklepu internetowego czy platforma sprzedażowa? Oczywiście nie ma reguły, która odnosiłaby się do każdej branży, jednak warto wiedzieć, że Allegro jest jednym z czołowych miejsc w polskim e-commerce, gdzie powinien pojawić się Twój asortyment i jestem pewny, że doskonale wiesz dlaczego.

Allegro to najpopularniejszy portal sprzedażowy i zakupowy w Polsce. Ilość sprzedawców, jak i kupujących rośnie tam każdego dnia. To dzięki Allegro masz możliwość rozwoju, pozyskania powracających klientów, reklamy własnej marki oraz produktów. Ta platforma w znacznym stopniu usprawnia sprzedaż i zamienia ją na zyski. Nawet prowadząc dobrze prosperujący sklep internetowy warto wykorzystać potencjał Allegro i wejść na platformę, która zdominowała polski rynek e-commerce.

Jak sprzedawać na Allegro – założenie konta

Aby zacząć sprzedaż na Allegro w pierwszej kolejności musisz założyć konto. Serwis umożliwia przedsiębiorcom założenie dwóch rodzajów kont: zwykłego i firmowego. Jak zapewne się domyślasz powinieneś wybrać konto firmowe. Wiedz jednak, że wymaga ono uzupełnienia większej ilości informacji. W formularzu rejestracji będziesz musiał podać:

 • adres e-mail,
 • login (nazwę konta) – najlepszym rozwiązaniem będzie wpisanie analogicznego do nazwy firmy,
 • nazwę działalności,
 • adres firmy,
 • NIP,
 • KRS – w przypadku spółki.

Po wypełnieniu formularza i przesłania go do Allegro sprawdź swoją skrzynkę. Na podany adres e-mail otrzymasz link aktywacyjny, w który należy kliknąć. Po aktywacji Allegro poinformuje Cię o konieczności wykonania przelewu weryfikacyjnego (o,o1 zł) z konta bankowego podanego podczas rejestracji. Kwota ta jest oczywiście zwracana w całości na konto – służy jedynie do weryfikacji numeru konta. Sporadycznie zdarza się, że niekiedy Allegro zgłasza się do przyszłych sprzedających o dosłanie dodatkowych dokumentów dotyczących prowadzenia działalności. W takim przypadku postępuj zgodnie z wytycznymi od serwisu.

Po przeprowadzonej weryfikacji i aktywacji swojego konta możesz zacząć wystawiać produkty i je sprzedawać. Dla przedsiębiorców działających na Allegro serwis przygotował dwie odsłony sprzedaży: standardową i Allegro Lokalnie. To drugie rozwiązanie pozwoli Ci zaprezentować swój asortyment lokalnym odbiorcom – ta opcja kusi tych użytkowników, którzy nie chcą obciążać swojego budżetu dodatkowymi wydatkami za dostawę.

Jak wystawić przedmiot na Allegro

Logując się na swoje konto znajdziesz zakładkę “Wystaw przedmiot”. Należy tam:

 • podać nazwę lub kod produktu,
 • wybrać interesującą Cię kategorię,
 • nadać ofercie tytuł,
 • uzupełnić informacje dotyczące cech wystawianego produktu.

Aktualnie konieczne jest wypełnienie parametrów obowiązkowych, można też wpisać dodatkowe – pamiętaj, że im więcej danych, tym lepiej dla Ciebie! Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie oferty z produktem za pomocą kodu EAN. W późniejszej kolejności tworzy się opis aukcji i dodaje do niej zdjęcia. Przed aktywacją oferty czeka Cię jeszcze wybór cennika dostaw (możesz go określić wcześniej: Moje Allegro -> Sprzedaż -> Ustawienia sprzedaży -> Ustawienia dostawy), czas przesyłki i formy płatności. Jeśli możesz wystawiać faktury to poinformuj o tym swoich klientów. Ostatnim krokiem jest umieszczenie produktu a bazie danych serwisu Allegro – dzięki tej czynności będzie on widoczny dla każdego użytkownika.

Opłaty i prowizje ze sprzedaży na Allegro

Choć samo założenie konta na Allegro jest całkowicie darmowe, to serwis ten wymaga od sprzedających ponoszenia pewnych kosztów. Chodzi tutaj o:

 • prowizję Allegro – jest ona uzależniona od końcowej ceny sprzedaży wraz z transportem. Wynosi zazwyczaj od 2% do 16%, ale część produktów jest z niej zwolniona.
 • opłatę za wystawienie produktu w takich kategoriach jak: Samochody, Motocykle i Quady, Maszyny, Przyczepy, naczepy, Inne pojazdy i łodzie, Nieruchomości, Wakacje, Żywe zwierzęta, Usługi. Opłata ta jest zależna od danej kategorii.
 • opłatę za przedłużenie aukcji – jest naliczana na podstawie ceny przedmiotu i zazwyczaj wynosi od kilku groszy do 1 zł.
 • opłatę za dodatkowe promowanie aukcji – należą do nich różnego rodzaju podświetlenia, pogrubienia, a także Allegro Ads.

Jeśli chcesz poznać dokładny cennik i szczegóły płatności sprawdź Regulamin Allegro – Załącznik nr 4.

Allegro Smart – co to właściwie jest?

Aby zacząć sprzedaż na Allegro sprzedawcy muszą dokładnie zapoznać się z wszystkimi możliwościami tego serwisu. Do najczęściej zadawanych pytań należy to o Allegro Smart.

Allegro Smart to program abonamentowy związany ze sprzedażą i zakupami. Pozwala on kupującym na darmowe dostawy i zwroty. Użytkownik wydaje na nią miesięcznie stałą opłatę, a zyskuje nielimitowaną liczbę przesyłek: za zakupy od 40 zł u jednego sprzedawcy (dostawa do punktu odbioru) i za zakupy od 100 zł u jednego sprzedawcy (dostawa kurierska do 30 kg). O możliwości skorzystania z tej promocji informuje nas charakterystyczne logo Allegro Smart.

Co właściwie oznacza to narzędzie dla sprzedających?

Tak jak każdy sprzedający na allegro.pl, także i Ty możesz oferować swoim odbiorcom usługę Allegro Smart. Aby z niej korzystać nie musisz opłacać żadnego abonamentu. Musisz jednak spełnić kilka wymogów dotyczących Twoich ofert:

 • w ciągu roku musisz zdobyć min. 5 unikalnych i pozytywnych opinii,
 • posiadać status Super Sprzedawcy lub wskaźnik poleceń na poziomie min. 98%,
 • posiadać wszystkie informacje na temat zwrotów i mieć je przypisane do swoich aukcji,
 • mieć uregulowane wszystkie opłaty,
 • mieć rozstrzygnięte wszystkie dyskusje na bieżąco.

Jeśli spełniasz powyższe warunki możesz aktywować u siebie Allegro Smart. Warto jednak wiedzieć, że od początku 2021 roku każdy sprzedający jest zobowiązany dopłacać do tego narzędzia:

 • 0,99 zł brutto do każdej przesyłki przy zamówieniu do 100 zł,
 • 1,99 zł brutto do każdej przesyłki przy zamówieniu powyżej 100 zł.

Nie można więc powiedzieć, że Allegro Smart jest całkowicie darmowe. Ma jednak swoje plusy:

 • aukcje z usługą Allegro Smart przyciągają stałych i nowych klientów,
 • darmowa dostawa wpływa na zwiększenie sprzedaży,
 • możesz podnieść ceny niektórych ofert, aby użytkownicy mogli skorzystać z darmowej dostawy właśnie u Ciebie.

Zostań sprzedawcą na Allegro!

Sprzedaż na Allegro jest doskonałym sposobem na zaistnienie online. Ten sposób sprzedaży umożliwia sprawdzenie potencjału i zainteresowania Twoimi produktami. Bez wątpienia znajdzie się tutaj miejsce zarówno dla małych firm, jak i średnich i dużych. Dodatkowo nie ingerujesz w żadne rozwiązania IT i marketing, jak ma to miejsce w przypadku sklepu internetowego. Dzięki Allegro możesz znacznie zmniejszyć koszty, w porównaniu do indywidualnego sklepu online.