Narzędzia do pracy copywritera

Ogromne znaczenie treści w działaniach SEO jest wręcz niepodważalne. Wysokiej jakości, merytoryczne i odpowiednio zoptymalizowane teksty są nie tylko istotne, ale NIEZBĘDNE w efektywnie prowadzonych działaniach marketingu internetowego. Bez solidnego contentu ani rusz. Jak zatem tworzyć wpisy i jak sobie pomóc?

Pamiętaj, nawet jeżeli masz pióro lekkie jak hel i ostre jak brzytwa, sama umiejętność tworzenia pięknych zdań może nie wystarczyć. W pracy copywritera liczy się przede wszystkim systematyczne zdobywanie wiedzy, znajomość obowiązujących zasad SEO, ciekawych trików, prawidłowe zastosowanie słów kluczowych,  odpowiednia organizacja czasu pracy i szereg innych umiejętności. W tym wszystkim pomóc mogą Ci specjalistyczne narzędzia. Oto 12 (moim zdaniem) najbardziej pomocnych propozycji.

Narzędzia udostępniane przez Google

Dokumenty Docs

To proste i wygodne narzędzie, które nieodłącznie towarzyszy mi w codziennej pracy. Dokumenty Docs umożliwiają wygodne tworzenie treści, szybkie i bezproblemowe udostępnianie ich pomiędzy pracownikami, zapisywanie pliku w wielu formatach, a co najważniejsze – wszystko znajduje się w jednym miejscu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło, które nas interesuje, a narzędzie samo zajmie się wyszukaniem dokumentów zawartością odpowiadającą zapytaniu.

Google Trends

Narzędzie niezwykle pomocne w pracy copywritera. Udostępnia informacje na temat liczby wyszukiwań fraz w określonym czasie, kraju i regionie pochodzenia. Dzięki temu możesz sprawdzić jakie tematy są na topie  i stworzyć tekst, który porwie tłumy. Wynik wyszukiwania przedstawiony zostaje na prostym wykresie uwidaczniającym okres wzrostu lub ewentualnego spadku popularności.

Google Keywords Planner

To zdecydowanie „must have”  narzędzi copywritera. Keywords Planner pozwala na wyszukanie odpowiednich słów kluczowych oraz sprawdzenie dokładnej liczby ich wyszukiwań. Narzędzie zaproponuje Ci również frazy powiązane tematycznie, a spośród nich będziesz mógł wybrać te, których użyjesz podczas tworzenia artykułu.

Wygodny i niezwykle pomocny sposób, aby wzbogacić swój tekst o ważne frazy. Planer może poddać Ci wiele pomysłów na nowe nagłówki, a nawet pozwoli  poruszyć temat, o którym zapomniałeś.

Google Search Console

Copywriterze, jeżeli prowadzisz własnego bloga, to ta propozycja zdecydowanie powinna znaleźć się na liście „obowiązkowe narzędzia copywritera”. Google Search Console pozwala zweryfikować popularność strony internetowej, a nawet konkretnego wpisu. Możesz sprawdzić jakie frazy generują na blogu największy ruch i nad którymi wpisami należy jeszcze popracować.

Przy pomocy Search Console, odnajdziesz zaniedbane frazy, generujące dużą liczbą wyświetleń, które jednocześnie znajdują się w drugiej lub trzeciej dziesiątce w wynikach wyszukiwania Google. Odpowiednia optymalizacja wpisu pod dane słowa kluczowe może przynieść zadowalające efekty.

Co więcej, przy pomocy tego narzędzia, będziesz mógł dokonać recyklingu treści. Odnajdziesz starsze wpisy, które posiadają dużą liczbę wyświetleń, ale mało satysfakcjonującą ilość kliknięć. W takich przypadkach dobrze sprawdza się  ponowna aktualizacja i optymalizacja treści. Możesz rozbudować artykuł dodając w nim aktualne informacje, zmienić grafiki lub wzbogacić wpis o wartościowe wyrażenia. Takie działania będą miały wpływ na poprawę ruchu na stronie, a co za tym idzie – zwiększenie popularności Twojego bloga.

Google Analytics

Jeżeli prowadzisz własnego bloga, to  Analytics jest podstawowym narzędziem, z jakiego powinieneś korzystać. Dzięki niemu dowiesz się kto przeglądał Twojego bloga, z jakiej platformy trafił na stronę i ile czasu spędził czytając dany tekst. Otrzymasz ważne informacje o ilości sesji i czasie ich trwania, a także współczynniku odrzuceń. Będziesz mógł również sprawdzić kiedy dokładnie użytkownicy odwiedzają Twoją stronę oraz w jakim kraju się znajdują.

Surfer SEO – Content Editor

Z Surferem SEO pracuję od około 2 lat. Obecnie rola narzędzia w trakcie wykonywania moich codziennych obowiązków jest wprost nieoceniona. Surfer pozwala na tworzenie dobrze zoptymalizowanych tekstów, zawierających wszystkie niezbędne słowa kluczowe oraz wyrażenia, które warto umieścić w treści.

Funkcjonalność „Content Editor” pozwala na stworzenie precyzyjnego planu artykułu – znajdziemy w nim wytyczne co do długości tekstu, ilości nagłówków, paragrafów, pogrubień, a także obrazów. Dane generowane są na podstawie analizy konkurencyjnych wpisów. Treść tworzymy bezpośrednio w Content Editorze, dzięki czemu od razu widzimy, jakie z wytycznych zostały spełnione, a które wymagają poprawy.

Narzędzie znacznie ułatwia pracę – tworząc tekst w Content Editorze nie musisz ręcznie analizować konkurencji, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę wybraną frazę, naciśniesz ENTER i gotowe .

Answer The Public

Darmowe narzędzie dla copywritera. Po wpisaniu w wyszukiwarce konkretnego hasła otrzymujemy kombinacje różnych fraz i wyszukiwanych pytań. Sugestie te posłużyć mogą nam jako nagłówki. Dzięki temu użytkownicy znajdą w napisanym artykule wszystkie odpowiedzi na zadawane pytania.

Language Tool

Napisałeś treść i chcesz upewnić się, czy nie popełniłeś błędów w pisowni? Language Tool to wygodne narzędzie do sprawdzania tekstów. W pole tekstowe wklejasz napisany artykuł i klikasz „Sprawdź tekst”. Jeżeli popełniłeś błąd ortograficzny, interpunkcyjny lub logiczny, Language Tool wskaże konkretny fragment i podpowie jaką korektę nanieść.

Pixabay, Envato i inne …

Tworząc wartościowy artykuł, z pewnością będziesz potrzebował tematycznych zdjęć lub grafik. Żeby Twój wpis prezentował się profesjonalnie i ekspercko, powinieneś dodać w nim grafiki najwyższej jakości, odpowiednio dostosowane do tematu artykułu.

Aby znaleźć atrakcyjne zdjęcie do artykułu, wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpowiednie słowo kluczowe. Wybór jest dosyć spory, więc z pewnością znajdziesz idealną propozycję.

Plagiator

Plagiator to darmowy program, który możesz pobrać na dysk lub skorzystać z wersji online. Umożliwia analizę danego tekstu pod kątem plagiatu. Możesz wkleić konkretny tekst w okienko lub zweryfikować wiele tekstów z załadowanego pliku, a nawet PDF.

W celu uzyskania wyników analizowane są zasoby Internetu. Otrzymujesz wynik, który jednoznacznie wskazuje lub zaprzecza istnieniu plagiatu.

Copyscape

Narzędzie działa w sposób odwrotny do Plagiatora. Tutaj to Ty sprawdzasz, czy ktoś inny nie skopiował udostępnionej przez Ciebie treści. Dzięki Copyscape w prosty i szybki sposób sprawdzisz unikalność opublikowanych już treści. Cały proces przebiega bardzo łatwo – wystarczy wkleić w okienko wyszukiwarki link odnoszący się do tekstu i gotowe!

Semstorm

Narzędzie pozwala w szybki i prosty sposób przeanalizować ruch, jaki generuje konkretna strona, jednak nie jest to jedyna dostępna funkcja… Semstorm posiada kilka funkcjonalności. Pomocą dla copywritera będzie analiza słów kluczowych. W zakładce „Słowa kluczowe” znajduje się wyszukiwarka fraz, po wpisaniu w niej danego wyrażenia otrzymamy listę powiązanych słów kluczowych oraz zapytań wpisywanych w przez użytkowników w wyszukiwarkę. Wygenerowane przez program wyrażenia warto zastosować w tekście. Jest to również doskonała propozycja nagłówków i podpowiedź jakie wątki warto rozwinąć, by w pełni odpowiedzieć na zapytania internautów.

Wymienione powyżej propozycje to podstawowe narzędzia copywritera, pozwalające usprawnić pracę oraz skrócić czas przeznaczony na analizę i optymalizację tekstu. Dzięki nim, Twoje treści zyskają lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania, zbudujesz rozpoznawalność swojego bloga oraz wzmocnisz swój autorytet w copywritingu.

Zobacz inne artykuły

Jak promować sklep internetowy na Facebooku
Wymyśliłeś, albo wprowadzasz do swojej oferty nowy produkt. Wiesz, że drzemie w nim potencjał. Co zrobić aby zainteresować nim również Twoich odbiorców. Facebook się przyda tylko co konkretnie zrobić aby produkt wypromować na Facebooku z polotem i skutecznie? Copywriting produktowy może się przydać, ale to nie wszystko. Jak wypromować produkt lub usługę na Facebooku – strategia Niecierpliwisz się i […]
Dystrybucja treści w Internecie
Stworzyłeś wspaniały artykuł. Istny wypas, owoc wysiłku szarych komórek, i palców które z zapamiętaniem bębniły w klawiaturę. Majstersztyk. Miodzio! Niestety, o ile nie zakręcisz się dookoła tematu dystrybucji treści to ten miodny tekst pozostanie jedynie dla Twoich oczu. Co chwila internet jest zasypywany gigantyczną porcją artykułów i wpisów blogowych. Dystrybucja treści sprawi, że Twój tekst zwiększy swój zasięg,  zostanie […]
Jak prowadzić fanpage na facebooku? Tych błędów unikaj.
Facebook jest wszędzie, facebook wszystko wie, ponadto stał się prężnie działającą platformą reklamową.  Prowadzenie firmowego profilu na Facebook’u ma same plusy. Zaznajamiasz potencjalnych klientów ze swoją ofertą, a przede wszystkim dzięki fanpage’owi możesz budować wizerunek firmy oraz nawiązywać kontakt z klientami. To poprzez facebook możesz realizować część strategii jeżeli chodzi o content marketing. Jak prowadzić fanpage na facebooku tak, aby […]
Prędkość strony jak sprawdzić
Czynników które wpływają na pozycję strony w wyszukiwarce lista jest cała.  Wśród nich pyszni się taki argument jakim jest czas ładowania się – inaczej prędkość strony. Pozycjonowanie stron jak i wszelkich innych zyska, gdy czas ładowania się strony będzie odpowiedni.  Jak sprawdzić, czy jeżeli chodzi o prędkość, w Waszej stronie wszystko gra? Możecie skorzystać z […]
Jak pozycjonować sklep internetowy?
Pozycjonowanie sklepu internetowego Pozycjonowanie sklepów internetowych to jedno z najskuteczniejszych działań marketingowych, które służy jego promocji i reklamie. Dzięki pojawieniu się wysoko w wynikach wyszukiwania będziesz mieć szansę na znalezienie szerszego grona klientów. W branży e-commerce bywa tak, że każdy właściciel biznesu prędzej czy później zetknie się z pojęciem, jakim jest pozycjonowanie sklepu internetowego. Im […]
Hasła reklamowe - jak je stworzyć, by zostały zapamiętane
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre hasła reklamowe zostają w naszej pamięci na długo, a inne szybko zapominamy? Sekret tkwi w umiejętnym połączeniu psychologii, kreatywności i strategii marketingowej. Hasła reklamowe to nie tylko chwytliwe frazy, które mają na celu przyciągnąć uwagę konsumentów. To przede wszystkim potężne narzędzie budowania świadomości marki i kształtowania jej wizerunku. W […]
Jak stworzyć dobry opis produktu do sklepu internetowego?
Opis produktu? Phi! Skopiuje się ze strony producenta i wklei. Cyk, cyk i zatwierdzone. O zgrozo! Nigdy tak nie rób. Kompilacja skrótów klawiszowych Ctrl + C i Ctrl + V może i niektórym sprawdziła się przy pisaniu prac zaliczeniowych, ale w e-commerce to przepis na celny strzał w kolano. Najczęściej swoje własne. Warto aby odnoga […]
Współczynnik konwersji i konwersja – co to jest?
Konwersja – co to jest? Nie ulega wątpliwości, że każda strona internetowa czy sklep online został stworzony po to, aby dostarczać informacji, pozyskiwać potencjalnych klientów czy po prostu sprzedawać w sieci. Z punktu widzenia właściciela strony każdy bierny użytkownik powinien stać się aktywnym. W tym skutecznie pomaga konwersja. Co to jest? Konwersją nazywamy wykonanie przez […]