Mobile Friendly Test – co to jest?

W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas korzysta z urządzeń mobilnych na co dzień, strony internetowe muszą być dostosowane do wyświetlania na różnych ekranach. Mobile Friendly Test to narzędzie, które pozwala sprawdzić, czy Twoja strona internetowa jest przyjazna dla urządzeń mobilnych. Ale co to dokładnie oznacza i dlaczego jest to tak ważne? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu. Dowiesz się, jak działa Mobile Friendly Test, jakie korzyści przynosi optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych i jakie błędy najczęściej wpływają na negatywny wynik testu. Przybliżymy Ci również, jakie kroki powinieneś podjąć, jeśli Twoja strona nie spełnia wymagań Mobile Friendly. Zapraszamy do lektury!

Mobile Friendly Test

Nie trzeba nikogo uświadamiać, że korzystanie z urządzeń mobilnych to w dzisiejszych czasach standard. Każdy z nas posiada smartfon czy tablet, który wykorzystuje do rozrywki lub komunikacji w social mediach. Jednak przede wszystkim urządzenia te pomagają nam w szukaniu informacji w Internecie i robieniu zakupów. Można powiedzieć, że komputer stacjonarny i laptop są nam już potrzebne głównie do pracy. Dlatego właśnie warto zadbać o wersję mobilną strony internetowej. W tym zadaniu pomoże Ci test optymalizacji mobilnej – Mobile Friendly Test.

Mobile Friendly Test to specjalne narzędzie dla stron internetowych, które pozwala ustalić, jaki wynik ma dana witryna w wynikach wyszukiwania Google. Jest to zestaw parametrów, które pomogą Ci określić, jak prezentuje się wersja mobilna Twojej strony dla korzystających z niej użytkowników.

Bycie mobile friendly daje szansę na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, którzy mogą stać się Twoimi klientami. Wpływa również na pozycjonowanie SEO strony internetowej.

Mobile Friendly – dlaczego warto?

Mobile friendly w dużej mierze przyczynia się do popularności danej strony internetowej. To po prostu znaczy więcej dla prowadzonego biznesu w sieci. Najważniejszym zadaniem strony czy sklepu internetowego jest to, aby mogli z niego korzystać użytkownicy na różnych urządzeniach mobilnych. Priorytetem jest zatem wyświetlanie strony użytkownikom mobilnym. Aby delektować się „kawałkiem tortu” musimy dopasować się do panujących trendów. To nie jedyny powód, dla którego warto być mobile friendly:

 • Google wspiera strony internetowe wygodne do przeglądania na urządzeniach mobilnych,
 • dzięki optymalizacji mobilnej zwiększysz swoje przychody,
 • Twój biznes będzie postrzegany jako bezpieczny i godny zaufania,
 • strona internetowa mobile friendly jest bardziej nowoczesna, dzięki czemu Twoi klienci nie będą mieć żadnych wątpliwości, że Twój biznes nadal działa.

Mobile Friendly wpływa na pozycjonowanie

Test optymalizacji mobilnej korzystanie wypływa nie tylko na użytkowników i poruszanie się na danej stronie internetowej. Oczywiście jest to bardzo ważną sprawą, ale nie jedyną. Mobile Friendly Test to nie tylko urządzenia mobilne, ale także pozycjonowanie. Regularne sprawdzanie mobilności Twojej strony wpłynie na jej wyższe pozycje w wyszukiwarce Google. Należy pamiętać, że aby tak się stało samo sprawdzanie nie wystarczy. Trzeba przede wszystkim wyeliminować błędy i poprawić, to jest do poprawienia.

Jakie są najczęstsze błędy wersji mobilnej strony internetowej, które przekładają się na słabe pozycjonowanie?

 • Mała i niewidoczna czcionka – wiele osób korzysta ze smartfonów, niewielkie litery znacznie utrudniają czytanie tekstu.
 • Treść szersza niż sam ekran – ten problem wymusza na użytkowniku nie tylko scrollowanie w pionie, ale również poziomie.
 • Powiadomienia większe niż ekran – znasz to uczucie, gdy podczas przeglądania sklepu internetowego wyskakuje pop up z rabatem, a Ty nie możesz go zamknąć? Nie dopuść do takiej sytuacji u siebie.
 • Elementy klikalne zbyt blisko siebie – zlane ze sobą przyciski są dużym utrudnieniem dla klientów korzystających ze smartfonów.
 • Nieustawiony widoczny obszar – to tag, który informuje przeglądarkę o sposobie dostosowywania wymiarów strony oraz jej skalowaniu pod kątem dopasowania do rozmiaru ekranu.

Jak sprawdzić czy Twoja strona poprawnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy Twoja strona internetowa jest dostosowana do urządzeń mobilnych jest przetestowanie jej na smartfonie. Na własne oczy sprawdzisz czy czytanie tekstu nie sprawia Ci problemu, zdjęcia są wyświetlane w całości, a menu rozwija się w prawidłowy sposób. Innym sposobem, bardziej dokładnym jest skorzystanie z narzędzi Google. Do dyspozycji masz kilka:

 • Test optymalizacji mobilnej – wystarczy, że wpiszesz adres URL swojej strony, a po kilku minutach otrzymasz informację czy jest ona poprawnie wyświetlana na urządzeniach mobilnych.
 • Google Search Console – to narzędzie powiadomi Cię nie tylko o stanie Twojej strony, ale również o wystąpieniu jakichkolwiek problemów. Google Search Console przedstawi Ci także wszystkie wskazówki, jak je rozwiązać.
 • PageSpeed Insights – po wpisaniu swojej domeny otrzymasz wskaźniki dotyczące swojej strony internetowej zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i desktopów. Bardzo dobry wynik daje ten w przedziale od 90 do 100. Dodatkowo możesz liczyć także na diagnostykę swojej strony, jak również wskazówki, z którymi zoptymalizujesz swoją witrynę i wpłyniesz na szybkość ładowania.

Negatywny wynik testu mobilnego – co zrobić?

Negatywny wynik testu mobilnego witryny nie oznacza totalnej klapy. Jeśli Twoja strona lub sklep internetowy są postawione na popularnych systemach CMS takich jak WordPress, Shoper, PrestaShop czy Magento, to bardzo szybko dostosujesz go do standardów pod poprawnie działającą wersję mobilną. Wyjściem z sytuacji jest również zastosowanie nowoczesnego szablonu dostosowanego pod kątem responsywności.

Bądź Mobile Friendly już od dziś

Czas ładowania strony www czy same treści na witrynie mają znaczenie w wersji mobilnej. Jeśli nie jest ona przystosowana do odwiedzin użytkowników na smartfonie czy tablecie, to sytuacja jest jeszcze do uratowania. Skorzystaj z moich wskazówek i sprawdź mobilność swojego serwisu. Gwarantuję Ci, że Twój biznes wyjdzie na tym na plus, a Ty sam zyskasz nowych klientów.

Zobacz inne artykuły

Facebook Pixel – czym jest i jak działa?
Prowadzisz stronę na Facebooku swojej firmy? Może zajmujesz się prowadzeniem stron na portalu dla swoich klientów? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco to prawdopodobnie prowadzisz także kampanie Facebook Ads, a to oznacza, że ten artykuł jest skierowany do Ciebie.  Mimo wielu starań kampanie nie przynoszą oczekiwanych efektów, a reklamy nie trafiają do docelowych odbiorców, na których najbardziej zależy […]
Pisanie tekstów na zlecenie – czy to łatwa praca?
W kategoriach: Copywriting, Tagi: Poradnik copywritera,
Pisanie tekstów to domena copywritera. Zawód ten bywa niedoceniany, ponieważ wielu osobom wydaje się, że nie jest to ambitne zadanie. Nic bardziej mylnego. Copywriting to obszerna dziedzina, wymagająca nie tylko kreatywności czy umiejętności pisania chwytliwych tekstów. Bardzo istotne jest również robienie skutecznego researchu, czy znajomość zasad jakimi rządzi się SEO Pisanie tekstów jako praca Siedzi […]
Copywriter – kto to taki i jaki jest jego zakres obowiązków?
W świecie marketingu, copywriter to prawdziwy kreator słów, który ma moc przekształcania prostych zdań w przekonujące i angażujące treści. To osoba, która tworzy teksty, które nie tylko informują, ale przede wszystkim przyciągają uwagę, budzą emocje i skłaniają do działania. Ale czym dokładnie zajmuje się copywriter? Jakie są jego obowiązki i jakie umiejętności powinien posiadać? W […]
Skąd czerpać inspiracje? Tworzenie treści na stronę
Treść w branży e-commerce i ogólnie w świecie internetowym ma ogromne znaczenie, ale być może to już wiesz. Chcesz prowadzić bloga firmowego, wykafelkować swoją stronę internetową zacną treścią i skorzystać benefitów które mogą iść pod rękę razem z zacną treścią. Mowa między innymi o zwiększeniu widoczności która jest na wagę złota. Łatwiej wszak nawiązać kontakt z […]
Skracanie linków czym jest i po co to robić?
W kategoriach: Wskazówki i porady,
W świecie cyfrowym, gdzie informacje przemieszczają się z prędkością światła, skracanie linków stało się niezbędnym narzędziem dla każdego, kto chce skutecznie komunikować się online. Czy to jesteś blogerem, który chce podzielić się swoim najnowszym wpisem, firmą marketingową, która chce śledzić skuteczność swoich kampanii, czy po prostu osobą, która chce podzielić się ciekawym artykułem ze swoimi […]
Strona internetowa dla małej firmy
W kategoriach: Wskazówki i porady,
Strona internetowa dla małej firmy  Rozwój technologii cyfrowej oraz internetu odbywa się w dynamicznym tempie. Coraz więcej naszych działań przenosimy do świata wirtualnego, w tym oczywiście sprzedaż oraz zdobywanie informacji. Ciężko jest wyobrazić sobie osobę, która nie posiada bądź w ogóle nie korzysta z internetu. Większość z nas przegląda internet zarówno na komputerze, jak i […]
Surfer SEO Content Editor - różne punkty widzenia w zależności od stanowiska pracy
Czy zastanawialiście się co zrobić, aby artykuły, opisy produktów czy kategorii pisało się szybciej, prościej i jak idealnie trafić w odpowiednie słowa kluczowe i ich ilość? Już nie musicie się zamartwiać, ponieważ chłopaki z Surfer zrobili świetną robotę i stworzyli content editor. Content Editor jest to zakładka w programie Surfer do tworzenia content marketingu, czyli […]
Czym jest Google Ads i jak może zwiększyć Twoje zyski?
Google Ads – promocja Twojej firmy w wyszukiwarce Jeśli Twojego biznesu nie ma w Internecie, to nie istnieje – zapewne nie raz jako przedsiębiorca słyszałeś to zdanie. Wielu ekspertów z branży e-commerce powtarza te słowa jak mantrę. Jak jednak mają się one w praktyce? Mogą one oznaczać samą widoczność w wyszukiwarce, ale także wzmocnienie swojej […]