Mobile Friendly Test – co to jest?

W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas korzysta z urządzeń mobilnych na co dzień, strony internetowe muszą być dostosowane do wyświetlania na różnych ekranach. Mobile Friendly Test to narzędzie, które pozwala sprawdzić, czy Twoja strona internetowa jest przyjazna dla urządzeń mobilnych. Ale co to dokładnie oznacza i dlaczego jest to tak ważne? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu. Dowiesz się, jak działa Mobile Friendly Test, jakie korzyści przynosi optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych i jakie błędy najczęściej wpływają na negatywny wynik testu. Przybliżymy Ci również, jakie kroki powinieneś podjąć, jeśli Twoja strona nie spełnia wymagań Mobile Friendly. Zapraszamy do lektury!

Mobile Friendly Test

Nie trzeba nikogo uświadamiać, że korzystanie z urządzeń mobilnych to w dzisiejszych czasach standard. Każdy z nas posiada smartfon czy tablet, który wykorzystuje do rozrywki lub komunikacji w social mediach. Jednak przede wszystkim urządzenia te pomagają nam w szukaniu informacji w Internecie i robieniu zakupów. Można powiedzieć, że komputer stacjonarny i laptop są nam już potrzebne głównie do pracy. Dlatego właśnie warto zadbać o wersję mobilną strony internetowej. W tym zadaniu pomoże Ci test optymalizacji mobilnej – Mobile Friendly Test.

Mobile Friendly Test to specjalne narzędzie dla stron internetowych, które pozwala ustalić, jaki wynik ma dana witryna w wynikach wyszukiwania Google. Jest to zestaw parametrów, które pomogą Ci określić, jak prezentuje się wersja mobilna Twojej strony dla korzystających z niej użytkowników.

Bycie mobile friendly daje szansę na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, którzy mogą stać się Twoimi klientami. Wpływa również na pozycjonowanie SEO strony internetowej.

Mobile Friendly – dlaczego warto?

Mobile friendly w dużej mierze przyczynia się do popularności danej strony internetowej. To po prostu znaczy więcej dla prowadzonego biznesu w sieci. Najważniejszym zadaniem strony czy sklepu internetowego jest to, aby mogli z niego korzystać użytkownicy na różnych urządzeniach mobilnych. Priorytetem jest zatem wyświetlanie strony użytkownikom mobilnym. Aby delektować się „kawałkiem tortu” musimy dopasować się do panujących trendów. To nie jedyny powód, dla którego warto być mobile friendly:

 • Google wspiera strony internetowe wygodne do przeglądania na urządzeniach mobilnych,
 • dzięki optymalizacji mobilnej zwiększysz swoje przychody,
 • Twój biznes będzie postrzegany jako bezpieczny i godny zaufania,
 • strona internetowa mobile friendly jest bardziej nowoczesna, dzięki czemu Twoi klienci nie będą mieć żadnych wątpliwości, że Twój biznes nadal działa.

Mobile Friendly wpływa na pozycjonowanie

Test optymalizacji mobilnej korzystanie wypływa nie tylko na użytkowników i poruszanie się na danej stronie internetowej. Oczywiście jest to bardzo ważną sprawą, ale nie jedyną. Mobile Friendly Test to nie tylko urządzenia mobilne, ale także pozycjonowanie. Regularne sprawdzanie mobilności Twojej strony wpłynie na jej wyższe pozycje w wyszukiwarce Google. Należy pamiętać, że aby tak się stało samo sprawdzanie nie wystarczy. Trzeba przede wszystkim wyeliminować błędy i poprawić, to jest do poprawienia.

Jakie są najczęstsze błędy wersji mobilnej strony internetowej, które przekładają się na słabe pozycjonowanie?

 • Mała i niewidoczna czcionka – wiele osób korzysta ze smartfonów, niewielkie litery znacznie utrudniają czytanie tekstu.
 • Treść szersza niż sam ekran – ten problem wymusza na użytkowniku nie tylko scrollowanie w pionie, ale również poziomie.
 • Powiadomienia większe niż ekran – znasz to uczucie, gdy podczas przeglądania sklepu internetowego wyskakuje pop up z rabatem, a Ty nie możesz go zamknąć? Nie dopuść do takiej sytuacji u siebie.
 • Elementy klikalne zbyt blisko siebie – zlane ze sobą przyciski są dużym utrudnieniem dla klientów korzystających ze smartfonów.
 • Nieustawiony widoczny obszar – to tag, który informuje przeglądarkę o sposobie dostosowywania wymiarów strony oraz jej skalowaniu pod kątem dopasowania do rozmiaru ekranu.

Jak sprawdzić czy Twoja strona poprawnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy Twoja strona internetowa jest dostosowana do urządzeń mobilnych jest przetestowanie jej na smartfonie. Na własne oczy sprawdzisz czy czytanie tekstu nie sprawia Ci problemu, zdjęcia są wyświetlane w całości, a menu rozwija się w prawidłowy sposób. Innym sposobem, bardziej dokładnym jest skorzystanie z narzędzi Google. Do dyspozycji masz kilka:

 • Test optymalizacji mobilnej – wystarczy, że wpiszesz adres URL swojej strony, a po kilku minutach otrzymasz informację czy jest ona poprawnie wyświetlana na urządzeniach mobilnych.
 • Google Search Console – to narzędzie powiadomi Cię nie tylko o stanie Twojej strony, ale również o wystąpieniu jakichkolwiek problemów. Google Search Console przedstawi Ci także wszystkie wskazówki, jak je rozwiązać.
 • PageSpeed Insights – po wpisaniu swojej domeny otrzymasz wskaźniki dotyczące swojej strony internetowej zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i desktopów. Bardzo dobry wynik daje ten w przedziale od 90 do 100. Dodatkowo możesz liczyć także na diagnostykę swojej strony, jak również wskazówki, z którymi zoptymalizujesz swoją witrynę i wpłyniesz na szybkość ładowania.

Negatywny wynik testu mobilnego – co zrobić?

Negatywny wynik testu mobilnego witryny nie oznacza totalnej klapy. Jeśli Twoja strona lub sklep internetowy są postawione na popularnych systemach CMS takich jak WordPress, Shoper, PrestaShop czy Magento, to bardzo szybko dostosujesz go do standardów pod poprawnie działającą wersję mobilną. Wyjściem z sytuacji jest również zastosowanie nowoczesnego szablonu dostosowanego pod kątem responsywności.

Bądź Mobile Friendly już od dziś

Czas ładowania strony www czy same treści na witrynie mają znaczenie w wersji mobilnej. Jeśli nie jest ona przystosowana do odwiedzin użytkowników na smartfonie czy tablecie, to sytuacja jest jeszcze do uratowania. Skorzystaj z moich wskazówek i sprawdź mobilność swojego serwisu. Gwarantuję Ci, że Twój biznes wyjdzie na tym na plus, a Ty sam zyskasz nowych klientów.

Zobacz inne artykuły

Persona w marketingu - jak skutecznie je tworzyć i korzystać z nich
Każdy przedsiębiorca, przed wprowadzeniem jakiejkolwiek usługi, lub produktu na rynek powinien zadać sobie fundamentalne pytanie – kim jest mój klient? Kto dokładnie jest adresatem danej usługi czy produktu? Czego on potrzebuje i co mogę zrobić, żeby te oczekiwania spełnić? Persona marketingowa to właśnie wyobrażenie potencjalnego klienta. Można nadać mu imię, określić rok urodzenia, wykształcenie, wymyślić […]
Dlaczego nie ma mojej firmy w Google?
W dobie cyfryzacji, obecność firmy w sieci jest nie tylko pożądana, ale wręcz niezbędna. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak, dlaczego mimo posiadania strony internetowej, ich firma nie pojawia się w wynikach wyszukiwania Google. Czy to oznacza, że Google nie widzi ich firmy? Czy może jest coś, co robią źle? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć […]
Buyer Persona - co to jest i dlaczego powinieneś ją mieć w E-commerce?
Persona, to brzmi dumnie. Tylko co to jest? I dlaczego tak często słyszysz o tworzeniu persony w kontekście skutecznych działań e-commerce? Jest to ważne, tworzenie persony może być jednym z elementów wsparcia dla e-commerce. Persona w e-commerce – co to jest Persona to model fikcyjnego klienta do którego kierujesz swoją ofertę. Ważne jest to, że […]
Blog firmowy – 4 powody dlaczego warto go mieć
Posiadanie własnej strony internetowej i aktywna obecność w mediach społecznościowych to obecnie standard w prowadzeniu biznesu. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak możesz jeszcze bardziej wyróżnić swoją firmę na tle konkurencji? Rozwiązaniem może być blog firmowy, który często bywa niedoceniany. W tym artykule przedstawimy cztery powody, dla których warto prowadzić bloga firmowego. Dowiesz się, jak […]
Jak pisać opisy produktów?
Opis produktu do sklepu internetowego? Jak się do niego zabrać? I po co, skoro można go skopiować ze strony producenta? Sęk w tym, że NIE można – o tym wkrótce poniżej. Prawidłowe przygotowanie opisu w sklepie internetowym to odpowiedzialne zadanie. W sklepie stacjonarnym, wątpliwości rozwieje kompetentny sprzedawca, lub zaznajomisz się z produktem sam. W sklepie […]
Jak zwiększyć widoczność małej firmy w Internecie?
Masz swój biznes?.  Może nieduży, ale się kreci, raz lepiej raz gorzej. Wkładasz w to serce,  kilkaset kilo swojego czasu, obficie doprawiasz nerwami oraz składkami ZUS. Postawiłeś nawet stronę i/lub sklep internetowy- i dobrze! Wszak to już nie te czasy kiedy wchodziło się do internetu. Obecnie człowiek w internecie żyje i pracuje, a tylko czasami […]
Surfer SEO Content Editor - różne punkty widzenia w zależności od stanowiska pracy
Czy zastanawialiście się co zrobić, aby artykuły, opisy produktów czy kategorii pisało się szybciej, prościej i jak idealnie trafić w odpowiednie słowa kluczowe i ich ilość? Już nie musicie się zamartwiać, ponieważ chłopaki z Surfer zrobili świetną robotę i stworzyli content editor. Content Editor jest to zakładka w programie Surfer do tworzenia content marketingu, czyli […]
Sprzedaż internetowa w wielu językach
Tworzenie sklepu internetowego na światową skalę Robienie zakupów internetowych we własnym języku jest doceniane przez użytkowników na całym świecie. Przeczytanie opisów produktów i parametrów w dobrze znanym nam języku sprawia, że chętniej chcemy skorzystać z oferty danego sklepu online. Warto wiedzieć, że przedstawienie treści w kilku wersjach językowych może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży – […]