Czym jest User experience (doświadczenie użytkownika)? Zadbaj o swojego użytkownika

Co to jest UX?

Z terminem  UX (z ang. User Experiencedoświadczenie użytkownika) można spotkać na wielu płaszczyznach marketingu internetowego, projektowania stron i sklepów online czy aplikacji mobilnych. Najprościej mówiąc UX odpowiada za to, aby dany projekt był jak najprzyjemniejszy w odbiorze przez użytkownika. W dzisiejszych czasach taką analizą odbiorców zajmują się specjaliści. Badają zachowania użytkowników – ich potrzeby, problemy, nawyki i motywacje. Na ich podstawie przeanalizujesz własne rozwiązania i dostosujesz je do oczekiwań odbiorców.

Co składa się na User Experience?

Tak więc definicją UX, a także dosłownym tłumaczeniem jest doświadczenie użytkownika. Jednak każdy odbiorca jest inny i różni się od pozostałych własnymi potrzebami. I choć w pierwszej kolejności wydawać by się mogło, że trudno jest dogodzić wszystkim, to jednak da się wyciągnąć dość uniwersalne rozwiązanie. Na samym początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, jakie elementy składowe tworzą UX.

 • Znajdywalność – jest to podstawowy element User Experience. Dzięki niemu użytkownik ma możliwość odnalezienia interesującego go serwisu, aplikacji, produktu lub usługi. Na znajdywalność składa się nazewnictwo, komunikacja marketingowa, możliwość odnalezienia firmowej strony w wyszukiwarkach internetowych (SEO).
 • Estetyka – jest bardzo ważna w szczególności podczas pierwszego kontaktu. Strona internetowa, która od razu prezentuje się nowocześnie i stylowo wzbudza większe zainteresowanie.
 • Wiarygodność – element ten odpowiada za wzbudzenie zaufania. Świadczy o nim np. certyfikat SSL, regulamin, polityka prywatności czy zwroty i reklamacje.
 • Przejrzystość i czytelność – warto pamiętać, aby wszystkie przedstawione w serwisie informacje były dla użytkownika jasne i zrozumiałe.
 • Nawigacja – ten element odpowiada za prawidłowe poruszanie się po stronie lub sklepie internetowym. Jeśli użytkownik nie ma żadnego problemu z przechodzeniem pomiędzy kategoriami tym większe prawdopodobieństwo, że jego doświadczenia będą pozytywne. Ważny jest także interfejs użytkownika. Powinien być prosty, a jednocześnie zawierać wszystkie niezbędne składowe.
 • Język – powinien być dostosowany do Twoich potencjalnych klientów i grupy docelowej.

Dlaczego doświadczenia użytkownika są takie ważne?

Dobrze skonstruowana strona lub sklep internetowy szybko przypadnie do gustu i preferencji docelowych użytkowników. Analiza UX pozwala zrozumieć zachowania odbiorców. Między właścicielem serwisu a potencjalnymi użytkownikami jest możliwość do nawiązania długotrwałej więzi. Budowanie relacji w przypadku sklepów i stron internetowych to podejmowanie właściwych decyzji projektowych przy jednoczesnej realizacji celów biznesowych.

UX dla Twojej strony internetowej

Każda strona internetowa powstała w konkretnym celu. Ma przynieść zysk jej właścicielowi poprzez sprzedaż usług lub produktów. Wraz z rozwojem technologii i analizy doświadczeń użytkowników na danej stronie internetowej w dość szybkim czasie można osiągnąć upragnione efekty. Warto jednak pamiętać, że użytkownicy się zmieniają, a co za tym idzie ich potrzeby także. Posiadając stronę internetową należy pamiętać o ciągłym zwiększaniu satysfakcji użytkownika, poprawie funkcjonalności. Jest to niezbędne do zapewnienie i utrzymania dobrej interakcji pomiędzy stroną internetową a klientem. Jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie?

 • Wpływa na wzrost sprzedaży i konwersji,
 • buduje zaufanie wśród klientów,
 • działa pozytywnie na lepszą reputację firmy,
 • daje przewagę nad konkurencją,
 • minimalizuje koszty szkoleń dla pracowników.

Jak poznać klienta?

Sztuką UX jest oczywiście poznanie klienta danej strony lub sklepu internetowego. Najlepiej zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem prac projektowych. Jak zatem poznać potrzeby użytkowników i ich samych? Kim jest odbiorca Twoich usług lub produktów? Aby się tego dowiedzieć należy poznać grupę docelową i personę.  Jak to zrobić? Najprościej ustalając kryteria demograficzne, takie jak:

 • wiek,
 • płeć,
 • dochody,
 • wykształcenie,
 • zawód.

W poznaniu persony pomogą Ci także kryteria psychograficzne:

 • styl życia,
 • wyznawane wartości,
 • osobowość.

Ostatnimi kryteriami są te behawioralne:

 • lojalność wobec usługi lub produktu,
 • gotowość do nabycia,
 • postawa wobec usługi, produktu i marki.

Dzięki tym informacjom zaplanuj interfejs swojego serwisu i drogę, jaką użytkownik ma przebyć, aby sfinalizować transakcję lub skontaktować się z Twoją firmą.

Zapewnij swoim klientom radość w Internecie

Podsumowując, zaprojektuj swój serwis tak, aby był jak najlepiej dostosowany do użytkownika. Powinien spełniać ich potrzeby, oczekiwania i wywierać pozytywne wrażenie. Pamiętaj również o dostosowaniu go do urządzeń mobilnych. Responsywność zapewnia większą liczbę użytkowników, którzy mogą stać się Twoimi klientami. Nie zapominaj o optymalizowaniu funkcjonalności strony czy sklepu internetowego. Nieustannie dąż do wysokiego poziomu satysfakcji i zwiększaj konwersję. To klucz do osiągnięcia sukcesu w Internecie.

Zobacz inne artykuły

Zakazane słowa a marketing internetowy
Przeskakując ze świata pt. marketing internetowy(praca), do książek o dobrym pisaniu i skutecznej komunikacji wyłapałam pakiet cech wspólnych.  Wszak i proza i tworzenie prac, jak i tworzenie tekstów do komunikatów w e-marketingu rządzi się tymi samymi prawami. Do tego, na 4 tej edycji Kolbuszowa 2.0 temat ten poruszył też Artur Pajkert. Słowa mają olbrzymią moc. Umiejętnym doborem słów […]
Pisanie tekstów na zlecenie – czy to łatwa praca?
W kategoriach: Copywriting, Tagi: Poradnik copywritera,
Pisanie tekstów to domena copywritera. Zawód ten bywa niedoceniany, ponieważ wielu osobom wydaje się, że nie jest to ambitne zadanie. Nic bardziej mylnego. Copywriting to obszerna dziedzina, wymagająca nie tylko kreatywności czy umiejętności pisania chwytliwych tekstów. Bardzo istotne jest również robienie skutecznego researchu, czy znajomość zasad jakimi rządzi się SEO Pisanie tekstów jako praca Siedzi […]
Współczynnik konwersji i konwersja – co to jest?
Konwersja – co to jest? Nie ulega wątpliwości, że każda strona internetowa czy sklep online został stworzony po to, aby dostarczać informacji, pozyskiwać potencjalnych klientów czy po prostu sprzedawać w sieci. Z punktu widzenia właściciela strony każdy bierny użytkownik powinien stać się aktywnym. W tym skutecznie pomaga konwersja. Co to jest? Konwersją nazywamy wykonanie przez […]
Psychologia marketingu
Psychologia marketingu to fascynujące połączenie nauki o ludzkim umyśle i strategii sprzedaży. To dziedzina, która bada, jak różne aspekty ludzkiego zachowania wpływają na decyzje zakupowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak psychologia jest wykorzystywana w marketingu i sprzedaży, jak działają strategie marketingowe oparte na psychologii, jakie role odgrywają spostrzeganie, pierwsze wrażenie i pamięć […]
Dlaczego warto prowadzić blog firmowy?
Blogosfera kwitnie. Rozrasta się niczym trawnik na wiosnę. Obecne blogi wyewoluowały z internetowych pamiętników w potężne medium reklamowe, opiniotwórcze oraz informacyjne. Blog  firmowy, dlaczego warto go mieć? Ponieważ taki blog to bardzo wszechstronne narzędzie, to taki multitool świata internetowego! Przejdę do meritum: dlaczego warto prowadzić blog firmowy i dlaczego powinieneś robić to dobrze? Prowadzenie bloga firmowego –  zalety Co […]
Grupy docelowe czyli kim są Twoi klienci
Każdy sprzedawca o swoim produkcie wie niemal wszystko. Oczywiście działa to na jego korzyść, jednak to nie wystarczy. O wiele bardziej istotniejsza jest wiedza na temat grupy docelowej – czyli osób, do których kierujesz swój produkt lub usługę. Właściwe określenie klienta i ustalenie działań marketingowych odpowiadającym jego potrzebom jest podstawą do prowadzenia dochodowej firmy. Przecież […]
Jak odpowiadać na negatywne opinie w sieci?
Firma bez negatywa, jest jak żołnierz bez karabinu! 😉 Niestety, życie jest życiem, ludzie są różni, niedociągnięcia się zdarzają – bywa, że negatywna opinia wleci i odciśnie piętno na nieskazitelnym profilu firmy. Co wtedy? Wbrew pozorom, jest to świetna okazja do tego aby zaprezentować się jako profesjonalna,rzetelna firma. Niestety szkolenia SEO czy inne wartościowe szkolenia […]
Content marketing czyli marketing treści
Bez wątpienia każda marka, która chce pozyskiwać klientów przez Internet powinna korzystać z rozwiązania, jakim jest content marketing. Odpowiednio przygotowana strategia content marketingowa pozwala na szybkie dotarcie do grupy docelowej i potencjalnych klientów. To proces, który można przedstawić w trzech krokach: Piszemy – Planujemy – Publikujemy. Budowanie relacji z klientem odnosi się przede wszystkim do przygotowania wartościowych treści. Czym […]