Branding – budowanie świadomości marki

Co to jest branding?

Empik, Zalando, Allegro, x-kom – bez wątpienia każdy z nas doskonale kojarzy te platformy i chociaż jeden raz Ty także robiłeś na nich zakupy. Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego od razu jak słyszysz najnowsza książka Katarzyny Bondy myślisz o Empiku? W czym tkwi sekret odpowiedzialny za sukces wielkich serwisów sprzedażowych?

W końcu nie jest żadną tajemnicą, że chętniej wybieramy produkty i usługi tych marek, które bardzo dobrze znamy i cenimy. W dzisiejszych czasach konkurencja w Internecie jest ogromna, dlatego też dotarcie do grupy docelowej stanowi spore wyzwanie. Każda marka chce wyróżnić się na tle innych, jednak zdarza się, że nie do końca wie, jak się za to zabrać. W tym zadaniu pomoże Ci strategia marki, jaką z naszą pomocą łatwo określisz.

W dzisiejszym artykule przedstawię Ci zagadnienie jakim jest branding – odpowiem na pytania czym właściwie jest i jakie działania powinieneś podjąć, aby popracować nad nad świadomością marki.

Co to jest branding?

Branding to inaczej budowanie świadomości marki. Na jej wizerunek składa się kilka elementów, które połączone ze sobą dają szerokie możliwości w wykreowaniu i utrwaleniu wizerunku. Odbywa się to za pomocą marketingowych metod, których celem jest zwiększenie rozpoznawalności marki wśród potencjalnych klientów. Branding jest zatem procesem, który ma za zadanie zbudować wizerunek brandu (czyli nazwy marki).

Co składa się na branding?

Mówiąc o wizerunku marki można mieć na myśli kilka elementów, które łączą się ze sobą w jednym celu – zwiększeniu świadomości marki wśród konsumentów. Przygotowałem zestawienie ich wszystkich, abyś potrzebne informacje miał w jednym miejscu.

Nazwa marki

Nie bez powodu mówi się, że to nazwa określa markę. To od niej w dużym stopniu będzie zależeć jej rozpoznawalność i odtwarzanie kultowych produktów na sam dźwięk wymawianego brandu. Ja mówię Netflix, a Ty masz na myśli najnowszy sezon Domu z papieru? I to się nazywa platforma VOD z prawdziwego zdarzenia!

Logo marki

Zaraz po nazwie logo marki to najważniejszy element strategii brandingowej. Jego doskonałym przykładem jest złocista litera M w kształcie zaokrąglonych łuków. Będąc nawet w najdalszym zakątku świata z daleka poznasz, że właśnie tam czeka na Ciebie ulubiony burger McDonald’s. Zdarza się, że marka decyduje się na rebranding logo. Powodów może być kilka: chce je odnowić, dotrzeć do innej grupy docelowej, stać się bardziej konkurencyjnym brandem. Jeśli to przemyślany plan, to jestem za!

Kolorystyka marki

Kolory w marketingu internetowym są nieocenioną siłą przebicia. Wiele marek na światowym rynku jest kojarzona właśnie ze względu na barwę. Na hasło Allegro większość z nas ma przed oczami pomarańczowy napis, a Facebook to oczywiście niebieski. Jedno jest pewne: niech żyją kolory!

Historia i idea marki

Nie ma drugiego tak chwytliwego elementu budowania marki jak dobra historia. Ten zabieg coraz częściej możemy zauważyć w programach telewizyjnych, gdzie uczestnik opowiada o wydarzeniach, które miały wpływ na jego życie. W ten sposób zapamiętujemy jego imię, nazwisko i wygląd. Podobnie może być z Twoją marką. Jeśli tylko możesz przedstaw historię, która wpłynęła na ideę Twojej marki. Z pewnością pomoże Ci to w budowaniu brandingu.

Strona/sklep internetowy marki

Miejscem w Internecie, gdzie możesz zaprezentować siebie, swoje produkty lub usługi jest strona i sklep online. I nie myśl o nim, jak tylko o narzędziu informacyjnym czy sprzedażowym. Jak Cię widzą w Internecie, tak Cię piszą! Przekaz tych słów ma znaczenie w brandingu. Gwarantuję Ci, że żaden uliczny przechodzień nie wejdzie do straszącej wyglądem restauracji.

Język i slogan komunikacji marki

Mam dla Ciebie zagadkę: kto na polskim YouTubie wita się słowami “Siemanko witam w mojej kuchni”? Oczywiście, że Piotr Ogiński z kanału Kocham Gotować, który jest doskonałym przykładem tego, że słowa także budują markę w oczach (a w zasadzie w uszach) potencjalnego klienta. Oryginalnym językiem, czy sloganem możesz witać swoich odbiorców np. w newsletterze. Bez wątpienia pomoże Ci to w budowaniu identyfikacji wizualnej marki.

Oferta marki

To co sprzedajesz ma wielki wpływ na odbiór Twojej marki przez klientów. Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu mającego zachęcającą nazwę “Wszystko po 5 złotych”, ale okazuje się, że za przysłowiowego piątaka możesz kupić zaledwie kilka rzeczy – reszta jest po prostu droższa. Poprzez źle dobraną ofertę właściciel sklepu może stracić dziennie wielu klientów, a nie o to w brandingu chodzi.

Opinie o marce

Porozmawiajmy o opiniach. Warto o nie walczyć już na początku budowania marki. Mogą one pozytywnie wpłynąć na sprzedaż i postrzeganie brandu przez potencjalnych klientów. Jeśli masz choć kilka dobrych recenzji pochwal się nimi na Facebook’u czy Instagramie. Wykorzystaj je jako social proof, czyli społeczny dowód słuszności, a zainteresowanie Twoją marką na pewno wzrośnie.

Social media marki

Śmiało można powiedzieć, że bez social mediów żaden brand nie jest w stanie zaistnieć na rynku. Nie ma Cię na Facebooku – nie istniejesz. Warto jednak pamiętać, aby wybrać takie media społecznościowe i sposoby reklamy, które będą doskonałym kanałem na dotarcie do potencjalnych klientów. Dla przykładu ciężko nam wyobrazić sobie markę Rolex na TikToku, ale Instagram to już coś!

Najważniejsza cecha marki

Dobrze przemyślana strategia marki powinna odnosić się także do jej najważniejszej cechy. Tą wartość należy wykorzystać do utożsamienia jej właśnie z Twoim brandem. Wyobraź sobie sklep z personalizowanymi prezentami. W tym przypadku oczywiście personalizacja jest cechą, która nadaje każdemu przedmiotowi sens istnienia. I choć nie jest to nic odkrywczego, to właśnie tą drogą powinna iść strategia brandingowa.

Obietnica marki

Jak w najprostszy sposób przekonać klientów do wybrania Twojej firmy lub produktu? Najprościej będzie obiecać im, że to właśnie u Ciebie dostaną to, czego szukają. Obietnica jest istotną częścią identyfikacji wizualnej, która pojawia się chociażby w sloganie. Biedronka obiecuje nam “codziennie niskie ceny”, dzięki Castoramie “budujesz, remontujesz, urządzasz”, a z Nike po prostu “just do it”.  W komunikacji z klientem obietnica jest fundamentem brandingu.

Zadbaj o świadomość marki w Internecie

Jak widzisz branding składa się z wielu elementów, które są niezbędne w świadomym budowaniu wizerunku marki. Nie odnosi się wyłącznie do aspektów wizualnych. Podejdź do brandingu kompleksowo – dzięki takiemu rozwiązaniu masz szansę zbudować naprawdę silną markę.

Zobacz inne artykuły

Zasady webwritingu - czyli jak pisać artykuły do Internetu
W kategoriach: Copywriting, Wskazówki i porady,
Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Jak piszesz tak Cie czytają… lub nie. Webwriting rządzi się swoimi prawami, które ujawnili liczni badacze. Wiemy już, że nie czytamy od deski do deski, a skanujemy stronę w poszukiwaniu najsmaczniejszych kąsków. Wiemy też, że nasz wzrok błądzi po zawartości strony wypalając nań ślad w kształcie litery F. Jak […]
Jak chatboty i ChatGPT wyznaczają przyszłość marketingu internetowego
W kategoriach: Sztuczna inteligencja, Tagi: Chat GPT,
Jak chatboty i ChatGPT wyznaczają przyszłość marketingu internetowego? Wraz z rozwojem technologii coraz więcej firm stosuje automatyzację usług w tym w marketingu internetowym. Innowacje takie jak chatboty i ChatGPT są coraz bardziej popularne, a ich udział w rozwiązywaniu problemów marketingowych jest coraz większy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób chatboty i […]
Opisy produktów w sklepie internetowym – dlaczego są tak ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis produktu do sklepu internetowego? Gdyby świat był czarno biały, moglibyśmy przepis na opis produktu przedstawić następująco: No dobrze, przepis już mamy, ale to nie wszystko. Nie znając proporcji, nie mając umiejętności – zamiast opisu pachnącego niczym biszkopt, może wyjść zakalec. Opisy produktów to nie tylko sposób na przekonanie klienta i zwiększenie […]
Jak wybrać optymalne słowa kluczowe do pozycjonowania stron internetowych?
Słowa kluczowe są niezwykle ważnym narzędziem w pozycjonowaniu stron internetowych. Słowa kluczowe są jednym z głównych czynników rankingowych, dlatego jeśli chcesz pozycjonować stronę internetową będziesz musiał wybrać odpowiednie słowa kluczowe. W tym artykule przedstawimy Ci proces pozycjonowania SEO i jak wybrać optymalne słowa kluczowe, aby Twoja strona internetowa zdobyła dobre pozycje w wynikach wyszukiwania. I. […]
Recykling treści – jak wykorzystać treści które już masz?
Recykling treści, cóż to takiego? Człowiek może i kiedyś podśmiewał się z tego, że jest taki zawód jak blogger… Do czasu aż sam nie zasiadł do tworzenia treści na stronę.  Wszak ma być to merytoryczne, wartościowe, unikatowe, zoptymalizowane pod SEO. Zbierasz materiały, piszesz. Optymalizujesz, publikujesz. Bujasz się z dystrybucją treści, wszak trzeba sprawić aby ktoś ten wpis […]
SEO Copywriting – o co chodzi?
SEO copywriting niektórym kojarzy się źle, jako niskiej jakości teksty typu masło maślane, nastawione na upychanie słów kluczowych. Parę lat temu tak było, ale aktualizacje algorytmów sprawiły, że ten odłam copywritingu musiał ewoluować. Dzisiaj dobry SEO copywriting czyli pisanie treści zoptymalizowanych pod wyszukiwarki to zadanie wymagające polotu i umiejętności. Tekst musi zawierać określone słowa kluczowe, ale w […]
Dlaczego nie ma mojej firmy w Google?
W dobie cyfryzacji, obecność firmy w sieci jest nie tylko pożądana, ale wręcz niezbędna. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak, dlaczego mimo posiadania strony internetowej, ich firma nie pojawia się w wynikach wyszukiwania Google. Czy to oznacza, że Google nie widzi ich firmy? Czy może jest coś, co robią źle? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć […]
Jak odpowiadać na negatywne opinie w sieci?
Firma bez negatywa, jest jak żołnierz bez karabinu! 😉 Niestety, życie jest życiem, ludzie są różni, niedociągnięcia się zdarzają – bywa, że negatywna opinia wleci i odciśnie piętno na nieskazitelnym profilu firmy. Co wtedy? Wbrew pozorom, jest to świetna okazja do tego aby zaprezentować się jako profesjonalna,rzetelna firma. Niestety szkolenia SEO czy inne wartościowe szkolenia […]